Pożyczka, kredyt w 15 min!
PORÓWNAJ POŻYCZKI

Ranking pożyczek pozabankowych publikujemy dzięki współpracy z porównywarka finansową eCasa.pl

Ogłoszenia Finansowe

Dobra historia kredytowa, to dla banku informacja, że potencjalny kredytobiorca jest wiarygodnym klientem. Banki nie udzielają kredytów osobom bez zdolności kredytowej, ta zasada dotyczy wszystkich produktów kredytowych jakie banki mają w swojej ofercie. Przeczytaj całość: Szybki kredyt bez zdolności kredytowej


Dla kogo IKE, dla kogo IKZE?

Do niedawna rozwiązania proponowane w ramach III filaru emerytalnego nie cieszyły się zbyt wielką popularnością. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, liczba kont IKE (Indywidualne Konto Emerytalne na koniec 2013 roku była niewiele większa niż przed rokiem (wzrost o 4400 kont, a liczba rachunków IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego spadła.

Co ważne, bardzo niewielu oszczędzających dokonało wpłat na swoje konta – jedynie co trzecie IKE i co dziesiąte IKZE zostało w zeszłym roku zasilone jakimikolwiek środkami. Sytuacja może zacząć zmieniać się wraz z dotarciem do odbiorców informacji o wysokościach przyszłych emerytur. Prawdopodobnie będą one wynosić zaledwie 40-50% ostatniej pensji. Chcąc zadbać o swoją przyszłość, wielu Polaków może więc zwrócić się w stronę ubezpieczeń oferowanych w III filarze.

IKE, IKZE czy PPE

Wysokość przyszłej emerytury z III filaru jest uzależniona od oszczędności, które gromadzi się dobrowolnie na wybranym koncie. Każdy może posiadać jedno konto IKE lub IKZE; jeśli jednak chciałby odkładać więcej pieniędzy, może otworzyć jeden i drugi rachunek. Konta mogą być prowadzone przez fundusze inwestycyjne i emerytalne, domy maklerskie, banki oraz towarzystwa ubezpieczeniowe.

Różnice pomiędzy rachunkami dotyczą limitów wpłat oraz podatków. Wysokość rocznych przelewów na IKE wynosi obecnie 11 238 zł, a na IKZE 4 495,20 zł. Oba plany emerytalne zapewniają klientom zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, zwanego popularnie podatkiem Belki. O ile jednak w przypadku IKE możemy nie płacić od momentu nabycia uprawnień emerytalnych, o tyle IKZE uwalnia nas od podatku, jeśli zaczniemy wypłacać środki po ukończeniu 65 roku życia. Dodatkowo, wybierając IKZE, zaczynamy oszczędzać natychmiast – składki wpłacane na konto można bowiem odliczyć od dochodu i nie rozliczać się z nich z fiskusem.

PPE (Pracownicze Programy Emerytalne to forma grupowego oszczędzania w zakładach pracy. Składka odprowadzana na konto jest finansowana przez pracodawcę i nie może przekroczyć 7% miesięcznego wynagrodzenia brutto pracownika. Uczestnik PPE może przelewać na swoje konto dodatkowy kapitał, nie przekraczając jednak limitu, który w 2014 roku wynosi 16 857 zł. Dochód z inwestycji oraz przyszłe świadczenia z tytułu PPE są zwolnione z podatku dochodowego, a w przypadku zmiany pracodawcy istnieje możliwość transferu środków na IKE lub do innego PPE.

Jak zmaksymalizować oszczędności?

Każde z wymienionych kont jest wspierane przez państwo w nieco inny sposób – wybór optymalnego rozwiązania wymaga więc precyzyjnego określenia własnych potrzeb. Aby zwiększyć swoje możliwości oszczędzania, wiele osób decyduje się prowadzić jednocześnie IKE i IKZE. W perspektywie kilkudziesięciu lat gromadzenia kapitału, taka decyzja powinna przynieść znaczne korzyści.

Pracownicze Programy Emerytalne umożliwiają za to pracownikom odkładanie pieniędzy na kilka PPE w różnych miejscach pracy, jeżeli są zatrudnieni w ramach umowy o pracę, wyboru, mianowania lub powołania. Dotyczy to również osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Planując swoją przyszłość, warto zatem rozważyć skorzystanie z usług wykwalikowanego doradcy finansowego, który doradzi wybór optymalnego produktu finansowego, a w razie potrzeby dobierze również inne, zyskowne rozwiązania umożliwiające oszczędzanie w myślą o godziwej emeryturze.

Gerda Broker