Pożyczka, kredyt w 15 min!
PORÓWNAJ POŻYCZKI

Ranking pożyczek pozabankowych publikujemy dzięki współpracy z porównywarka finansową eCasa.pl

Ogłoszenia Finansowe

Dobra historia kredytowa, to dla banku informacja, że potencjalny kredytobiorca jest wiarygodnym klientem. Banki nie udzielają kredytów osobom bez zdolności kredytowej, ta zasada dotyczy wszystkich produktów kredytowych jakie banki mają w swojej ofercie. Przeczytaj całość: Kredyt gotówkowy bez zdolności kredytowej

informacje finansowe

Chociaż karta kredytowa na polskim rynku obecna jest już od prawie 20 lat, to wciąż ma ją w portfelu mniej niż 40 proc. z nas. Ponad 80 proc. Polaków uważa kartę za wygodne narzędzie do płacenia, jednak wielu nadal obawia się, że nie potrafi z niej odpowiednio korzystać – wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej i Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.


– Od początku 2010 roku obserwujemy tendencję spadkową dotyczącą liczby kart kredytowych w Polsce. W tym okresie, tj. od grudnia 2009 roku, liczba kart kredytowych zmniejszyła się z 10,9 mln do 6,1 mln, co oznacza że z rynku ubyło łącznie 4,7 mln kart kredytowych. To efekt procesu czyszczenia przez banki portfeli z kart nieaktywnych. Jednocześnie polski rynek ma duży potencjał jeśli chodzi o ten instrument płatniczy, który szacuje na 12 mln kart – mówi Marcin Domagała, dyrektor biura ds. zarządzania i rozwoju oferty produktowej w Citi Handlowy. – Potwierdzają to też badania, w których jedynie 16 proc. respondentów deklaruje, że karty nie potrzebuje – dodaje Domagała.

 

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Millward Brown na zlecenie Biura Informacji Kredytowej i Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy zalewie 37 proc. Polaków deklaruje posiadanie karty kredytowej. A kto ma ją w swoim portfelu? 2 na 5 mężczyzn i co trzecia kobieta, osoby w wieku 35-44 lat, głównie z wyższym wykształceniem (51 proc..

Najczęstszymi powodami, dla których nie posiadamy karty kredytowej są obawy związane z wysokimi kosztami oraz uratą kontroli nad wydatkami. Co trzeci z nas boi się ukrytych kosztów (33 proc. i wysokiego oprocentowania (31 proc.. Jedna czwarta zaś wiąże posiadanie karty z możliwością popadnięcie w spiralę długów. Na równi obawiają się kradzieży środków z karty lub utraty samej karty.

 

Zaledwie 2 proc. Polaków twierdzi, że nie zna zasad funkcjonowania produktu, jakim jest karta kredytowa. Dostrzegają także korzyści korzystania z takiego produktu. Wśród głównych wymieniane są wygoda płacenia (84 proc., łatwy dostęp do dodatkowych środków (64 proc. oraz elastyczność zarządzania środkami (52 proc.

 

Z badania wynika, że tylko 15 proc. z badanych zdecydowałoby się na wyrobienie karty kredytowej w innym banku niż ich bank, czyli np. taki, w którym mają konto osobiste. A co skłoniłoby ich do tego? Prawie połowę, bo aż 44 proc. przekonałyby zniżki i rabaty. Dla 37 proc. badanych byłaby toakceptowalność karty na całym świecie.

 

Badanie zostało zrealizowane przez Millward Brown na zlecenie Biura Informacji Kredytowej i Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych – CATI, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1001 respondentów w wieku 18+ w dniach 8-12 marca 2014. Kryteria doboru uwzględniały: płeć, wiek, wykształcenie, wielkość miejscowości i województwo.

Źródło: Citi Handlowy