Pożyczka, kredyt w 15 min!
PORÓWNAJ POŻYCZKI

Ranking pożyczek pozabankowych publikujemy dzięki współpracy z porównywarka finansową eCasa.pl

Ogłoszenia Finansowe

Dobra historia kredytowa, to dla banku informacja, że potencjalny kredytobiorca jest wiarygodnym klientem. Banki nie udzielają kredytów osobom bez zdolności kredytowej, ta zasada dotyczy wszystkich produktów kredytowych jakie banki mają w swojej ofercie. Przeczytaj całość: Kredyt gotówkowy bez zdolności kredytowej

informacje finansowe

Eksperci z Kaspersky Lab podsumowali aktywność cyberprzestępców w pierwszym kwartale 2014 r. Trzy miesiące po opublikowaniu analizy za 2013 r. wyraźnie widać, że trzy prognozy specjalistów już się sprawdziły.


Eksperci przewidywali, że cyberprzestępcy będą atakować:

 

Prywatność, co zwiększy popularność usług VPN oraz anonimowych sieci typu Tor. Liczba osób, które zwracają się w kierunku mrocznej części internetu (tzw. Darknet, chcąc zabezpieczyć swoje dane osobowe, rzeczywiście wzrasta. Jednak oprócz nieszkodliwych użytkowników sieć Tor nadal przyciąga ciemne moce – anonimowe sieci mogą ukrywać aktywność szkodliwego oprogramowania, handel na nielegalnych stronach oraz proceder prania brudnych pieniędzy. W lutym na przykład eksperci z Kaspersky Lab wykryli pierwszego trojana dla Androida (Backdoor.AndroidOS.Torec.a, który wykorzystuje domenę w pseudostrefie .onion jako serwer kontroli dla sieci zainfekowanych komputerów.

 

Pieniądze. Eksperci spodziewali się, że cyberprzestępcy nadal będą rozwijać narzędzia służące do kradzieży pieniędzy. Przypuszczenia te potwierdziły się, gdy w marcu został wykryty Trojan-SMS.AndroidOS.Waller.a. Szkodnik ten potrafi kraść pieniądze z elektronicznych portfeli QIWI należących do właścicieli zainfekowanych smartfonów. Na razie trojan ten atakuje tylko użytkowników rosyjskich, potrafi jednak rozprzestrzeniać się wszędzie tam, gdzie e-portfele są zarządzane przy użyciu wiadomości tekstowych. Cyberprzestępcy stosowali również standardowe metody, takie jak rozprzestrzenianie mobilnych trojanów kradnących pieniądze przy użyciu szkodliwego spamu. Ich zasięg globalny jest o wiele większy – na przykład, trojan bankowości mobilnej Faketoken atakował użytkowników w 55 państwach.

 

Bitcoiny. W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku miało miejsce wiele incydentów potwierdzających słuszność szacunków, w których eksperci spodziewali się znacznego wzrostu liczby ataków na portfele, kopalnie oraz giełdy waluty bitcoin. Na szczególną uwagę zasługuje atak na MtGox, jedną z największych giełd bitcoinów. Cyberprzestępcy włamali się do prywatnego bloga i konta Reddit dyrektora generalnego MtGox – Marka Karpelesa – w celu umieszczenia pliku MtGox2014Leak.zip zawierającego wyspecjalizowane oprogramowanie umożliwiające wyszukiwanie i kradzież portfeli Bitcoin od użytkowników.

Próbując zwiększyć swoje nielegalne dochody, cyberprzestępcy infekują komputery i wykorzystują ich zasoby do generowania większej ilości cyfrowej waluty. Przykładem trojana wykorzystywanego w tego typu procesach jest Trojan.Win32.Agent.aduro, który znalazł się na 12 miejscu najczęściej wykrywanych szkodliwych obiektów w internecie w pierwszym kwartale.

 

Powrót operacji cyberszpiegowskich

 

W badanym okresie miał miejsce poważny incydent cyberszpiegowski: w lutym Kaspersky Lab opublikował raport dotyczący jednego z najbardziej zaawansowanych obecnie zagrożeń tego typu – The Mask. Głównym celem Maski były poufne informacje należące do agencji państwowych, ambasad, firm energetycznych, instytutów badawczych, prywatnych firm inwestycyjnych jak również aktywistów z 31 państw. Według badaczy, złożoność zestawu narzędzi wykorzystanych przez osoby atakujące oraz kilka innych czynników sugeruje, że możemy mieć tu do czynienia z kampanią sponsorowaną przez rząd.

 

Oprócz nowych incydentów mogliśmy zobaczyć ciąg dalszy kampanii, które wydawały się już zamknięte. Na przykład, po tym jak cyberprzestępcy zamknęli wszystkie znane serwery kontroli wykorzystywane w operacji Icefog, wykryliśmy wersję tego zagrożenia przeznaczoną dla Javy. Celem poprzedniego ataku były głównie organizacje znajdujące się w Korei Południowej i Japonii, jednak nowa wersja, sądząc po wyśledzonych adresach IP, była wycelowana jedynie w organizacje amerykańskie – powiedział Aleksander Gostiew, główny ekspert ds. bezpieczeństwa, Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT, Kaspersky Lab.

 

I kwartał w liczbach

33,2% komputerów użytkowników na całym świecie było celem co najmniej jednego ataku sieciowego w ciągu minionych trzech miesięcy, co stanowi spadek o 5,9 punktu procentowego w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku.

39% zneutralizowanych ataków sieciowych zostało przeprowadzonych przy użyciu szkodliwych zasobów sieciowych zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych i Rosji; łączny odsetek dla tych dwóch państw odnotował wzrost o 5 punktów w porównaniu z I kwartałem 2013 r.

Udział zagrożeń, których celem był Android, wynosił ponad 99% wszystkich mobilnych szkodliwych programów. Odsetek mobilnego szkodliwego oprogramowania zwiększył się o 1% w ciągu kwartału.

W I kwartale liczba trojanów bankowości mobilnej wzrosła niemal dwukrotnie – z 1321 do 2503.

Pod koniec 2013 r. bazy Kaspersky Lab, w których przechowywane są informacje o zagrożeniach mobilnych, zawierały 189 626 unikatowych próbek, jednak w samym I kwartale 2014 r. dodano do nich aż 110 324 nowych szkodliwych programów. Pod koniec kwartału kolekcja ta liczyła już 299 950 próbek.

Pełny raport poświęcony ewolucji zagrożeń w I kwartale 2014 r. pojawi się już wkrótce w serwisie Securelist.pl prowadzonym przez Kaspersky Lab.